هَمبـِرگِر گونه‌ای ساندویچ است که شامل یک برگ گوشت چرخ‌کرده است که در میان یک نان گردِ میان بریده قرار می‌گیرد.

 گوشت همبرگر بیشتر گوشت گاو است و ممکن است بصورت کبابی درست شود یا سرخ شود. میان گوشت و نان همبرگر معمولاً کاهو، سس گوجه فرنگی یا سس مایونز، خردل، پیاز و دیگر مخلفات هم قرار داده می‌شود. همبرگر را معمولاً در بشقاب در کنار سیب زمینی سرخ کرده یا چیپس سرو می‌کنند.

 گوشت همبرگر تقریباً در تمام کشورها با همین نام نامیده می‌شود بجز در انگلستان و عربستان سعودی که به آن بیف‌برگر یا برگر می‌گویند.

 اگر لایه‌ای از پنیر پرورده (ورقه‌ای) بر روی گوشت همبرگر گذارده شود به اینگونه همبرگر، چیزبرگر گفته می‌شود.

دو روایت از زادگاه همبرگر وجود دارد .

روایت اول :

چارلی نارگین، در سال ۱۸۸۵ در جزایر سیمور (هند غربی) غذایی را آماده کرد که شامل گوشت نرم، خرد و کمی سرخ‌شده بود و همراه با سبزی‌جات سرو می‌شد. او گوشت را به‌صورت کوفته درمی‌آورد، اما بعد از مدتی متوجه شد که خوردن کوفته‌ها کمی سخت است؛ او کوفته‌های گوشت را پهن کرد و به‌صورت تخت و گرد در آورد و نام غذا را همبرگر گذاشت. امروزه جزایر سیمور را پایتخت همبرگر جهان می‌نامند!

روایت دوم :

واژه هَمبـِرگِر از زبان آلمانی می‌آید به معنای «متعلق به شهر هامبورگ» و بنا به بعضی گزارش‌ها ham در زبان آلمانی به معنای گاو یا گوشت گاو و burg به معنای تپه است و er کلمه اطلاق است. یک متعلق به. با این حال برخی در درک آن مرتکب اشتباه شده و آن را ترکیبی از "هَم" و "برگر" می‌پندارند ("هَم" در انگلیسی یعنی کالباس ژامبون.)

در هرحال هر کدام این روایت ها درست باشه نمیشه از این ساندویچ خوشمزه و لذیذ گذشت خصوصا اگر با گوشت درجه 1 خانگی و ادویه های مخصوص درست شده باشه . گروه لمو هم به افتخار این روز مینی برگر های خودش رو از امروز به مدت 3 روز با 15% تخفیف ویژه ارائه میکند . پس تا زمان هست سفره میهمانی های خودتون را با مینی برگر های بسیار لذیذ و خانگی گروه لمو رنگین کنید .

کد تخفیف ویژه روز جهانی همبرگر : lamoo_burger